Pojawiła się informacja, że w jednostkach prokuratury zostano utworzone nowe działy dotyczące postępowania w przypadku błędów medycznych.
http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/specjalizacja-prokuratorow-w-sprawach-dotyczacych-bledow-lekarskich.html#.V0rCU_mLRhE
Tworzenie wyspecjalizowanych pionów w prokuraturze nie jest niczym szczególnym – istnieją piony do walki z przestępczością zorganizowaną, przestępczością internetową, przestępczością nieletnich czy wreszcie działami cywilnymi. Powstaje pytanie skąd potrzeba utworzenia działu zajmującego się błędami medycznymi?
Moim zdaniem wpływ na to mają następujące czynniki: 1. większa świadomość społeczna odpowiedzialności lekarza za leczenie, 2. większe oczekiwania pacjentów względem lekarzy, 3. wzrastająca wysokość odszkodowań za błędy medyczne. Uważam, że kluczowy jest ten ostatni czynnik. Poza sytuacjami, gdy pacjenci mają nie tylko żal do lekarzy ze względu na niepowodzenie terapii, najczęściej zdają oni sobie sprawę, że wyrok sądu karnego będzie miał bezpośrednie przełożenie na sprawę cywilną. Kodeks postępowania cywilnego w art 11 przewiduje, iż prawomocne skazane co do popełnienia przestępstwa wiąże sąd cywilny.
W ten sposób ciężar dowiedzenia wystąpienia błędu medycznego i winy spoczywa na oskarżycielu publicznym, który musi zlecić stosowne opinie i na ich podstawie zdecydować o wniesieniu aktu oskarżenia. Utworzenie wyspecjalizowanych jednostek prokuratury daje pewne szanse na przygotowanie prokuratorów do sytuacji w których zgłoszenie popełnienia przestępstwa ma być wstępem do uzyskania odszkodowania.
W tym miejscu należy podkreślić, że w wielu państwach zdając sobie sprawę z problemu jakim są procesy karne wytaczane lekarzom tylko w celu uzyskania wyroku na potrzeby postępowania cywilnego wdrożono system odpowiedzialności bez winy, który w naszym prawie został ustanowiony w postaci komisji działających przy wojewodach.